bir çok memeli hayvan

6 07 2007

Penguen

Paytak paytak yürüyen penguenler aslında bir kuş türüdür ama uçamazlar. Büyük topluluklar halinde yaşarlar. Isının [-88] dereceye kadar düştüğü dondurucu ortamlarda bile hayatlarını devam ettirebilirler. Buz üstünde kaymadan kolaylıkla yürürler. Ayrıca, evleri de olmayan penguenler buz üstünde yaşarlar.

Kimi zaman sayıları 400 bini bulan bir grubun üyesi olan bu sevimli canlılar, kış geldiğinde deniz kenarından, daha güneye doğru gitme kararı alırlar.

Göç mevsimi, aynı zamanda penguenlerin çiftleşme mevsimidir. Bunu anlayan penguen, birinci adım olarak derhal kendisine bir eş seçer. Atılacak ikinci adım, eşin kaybedilmemesi için onun şarkısını öğrenmek, yani çıkardığı özel sesi ayırt edebilmektir.

Ses ayırımındaki bu hassasiyet yavru penguenler için de geçerlidir. Yavrular da anne-babalarını yalnızca seslerinden tanıyabilirler. Birbirine bu denli benzeyen hayvanlar arasında, böyle bir ayırım olmasaydı, yaşantıları karmakarışık olurdu.

Çiftleşmenin ardından dişi yalnızca bir yumurta yumurtlar. Erkek penguenin sorumluluğu, yumurtanın üzerinde kuluçkaya yatmaktır. Ortalama [-30] derecede, 65 gün boyunca hiç kıpırdamadan bu görevi yerine getirmeye çalışırlar. Bu oldukça zorlu bir dönemdir. Erkek penguen yerinden kıpırdayamadığı için yemek yiyemeyecektir. Anne penguen de uzaklarda, doğacak yavru için besin arayacaktır.

Geçen 2 aylık kuluçka döneminin ardından, erkek penguen kilosunun 1/3′ünü yitirir. Kuluçkadan çıkan yavru penguen, ilk iki ayı anne ve babasının ayaklarının arasında geçirir. Bu korunma yavru için çok önemlidir. Çünkü, yanlışlıkla 2 dakika gibi kısa bir süre için dahi buradan çıkması, donarak ölümüne sebep olacaktır.

Dahası, soğuktan korunmak amacıyla, kümeler halinde toplanarak birbirine adeta yapışan 400 bin üyeli penguen topluluğu mükemmel bir dayanışma örneği sergiler. Aldıkları bu önlemle sıcaklığın devamlılığını sağlayarak ısı kaybını yarıya düşüren sevimli penguenler, kümenin dışında kalanları da sırayla aralarına alarak onların da ısınmalarını sağlarlar. Penguenler, aralarındaki düzeni bozabilecek en ufak bir itiraz olmadan, nesiller boyu büyük bir uyum içinde yaşamıştır ve aynı düzen içinde yaşamaya devam etmektedirler

Kutup Ayıları

Hayvanların en iri yapılılarından biri olan kutup ayısının erkeklerinin ağırlığı 800 kiloyu, boyları da 2.5 metreyi bulur. Kutup ayısının vücudu bütün özellikleriyle yaşadığı ortama göre tasarlanmıştır. Dondurucu soğuklara, buzullara ve kar fırtınalarına rağmen, kutup ayılarının derilerinin altında bulunan kalın bir yağ tabakası onları soğuktan korur. Kürkleri kalın, sık, uzun ve kabarıktır.

Kutup ayılarıyla ilgili bir başka konu da onların diğer ayılardan farklı olarak kış uykusuna düşkün olmamalarıdır. Yalnızca dişi olanları, özellikle de hamile olanları uzun dönemler boyunca kış uykusuna yatarlar. Yeni doğan yavrular için ihtiyaç duyacakları besinler de hazırdır. Kutup ayısının sütü çok yüksek oranda yağ içerir. Bu yağlı süt yavruların en çok ihtiyacı olan besindir. Böylece yavrular çok çabuk büyüyüp, baharda inlerinden çıkmaya hazır hale gelirler.

Kutup ayıları çok iyi bir yüzücü ve dalgıçtırlar. Yüzerken ön ayaklarını kullanırlar. Bu ayakları bir kürek gibi kullanabilirler. Diğer bir kolaylık ise suyun içindeyken burun deliklerini kapatabilmeleri ve gözlerini açık tutabilmeleridir. Dahası, parmak aralarının ördek ayağı gibi perdeli olması yüzmelerine yardımcı olur.

Kuzey Kutbu, Kuzey Kanada, Kuzey Sibirya ve Antartika gibi dünyanın en soğuk bölgelerinde yaşayan bu hayvanların ayaklarının üşüme problemi yoktur. Çünkü ayakları kalın kürkle kaplı olarak, yani soğuktan etkilenmeyecek şekilde yaratılmıştır. Ayrıca, kutup ayılarının derilerinin altındaki 10 cm’lik yağ tabakası ısı yalıtımı sağlar. Böylece buzlu sularda saatte 10-11 km. hızla, 2000 km. uzağa kadar yüzerek gidebilirler.

Kutup ayısının beyaz rengi, yaşadıkları soğuk buzlu ortamda korunmalarını sağlar. Kutup ayısının o yüzlerce kilometrelik bembeyaz buzullar içinde saklanma imkanını artırır.

Kutup ayılarının koku alma duyuları öylesine keskindir ki 1.5 m. kalınlığındaki  kar tabakasının altında saklanan bir fok balığının kokusunu bile rahatça algılayabilirler. Kutup ayılarının yaz-kış kullandığı taktikler de vardır. Kutup ayılarının siyah renkli burunları, ayının karlar içinde tamamen kamufle olmasını engeller. Ama, o ne yapar biliyor musunuz? Son derece akıllı bir hareket yapar. Beyaz renkli ön patileriyle burnunu kapatır. Böylece renk farkını ortadan kaldırır. Karlar içinde tamamen gizlenmiş bir şekilde avının kendisine yaklaşmasını bekler.

Ayılar

Kalın postları ve bal yemeleriyle ünlü olan ayıların, görme ve işitme duyuları çok zayıftır. Peki o halde çok sevdikleri balı nasıl bulabiliyorlar biliyor musunuz? Tabii ki uzun burunları sayesinde. Bu burun onların çok iyi koku almalarını sağlar. Böylece, ayılar yiyeceklerini kolayca bulurlar.
Ayılar çok hantal görünüşlü hayvanlardır. Ama, bu görüntü sizi yanıltmasın, ayılar aslında çok hızlı hayvanlardır. Hatta, saatte 48 km hızla koşabilirler. Tabii, ayıların hızlı olmalarının yanı sıra çok kuvvetli olduklarını da belirtmek gerekir. Ayıların bazı türleri, 2-3 metrelik cüsseleriyle ağaç tepelerine tırmanarak vakitlerini orada geçirirler. Genellikle bitkilerle beslenen ayılar, yemek bulmak için 30 metre yüksekliğe bile tırmanabilirler.

Bal ararken arı kovanı bulduklarında pençeleriyle bir iki keskin vuruş yapıp tüm arıları kaçırırlar. Sonra kovandaki balı afiyetle yerler. Kürk, onları arıların iğnelerinden korur. Böylece hiçbir tehlikeye girmeden bala kolayca ulaşabilirler.

Sonbaharda kış uykusuna yatan ayılar ilkbahara kadar kuru dal ve otlarla döşenmiş, güvenli barınaklarından hiç çıkmazlar. Kış uykusuna yatmadan önce de bol bol yemek yerler. Derilerinin altındaki yağ tabakasını arttırmak için bol miktarda kayın kozalağı ve kestane tüketirler. Vücutlarında yağ depolamak zorundadırlar. Çünkü ilkbaharda barınaklarından çıktıklarında kilolarından çoğunu kaybetmiş olurlar. Eğer bir insan bu kadar kilo kaybedecek olsa hemen ölür. Oysa ayılar vücut ağırlıklarının çoğunu kaybetseler de yaşamlarını sürdürürler.

Doğum da ayıları mağara yaşantısına döndüren bir başka etkendir. Genellikle üç yavru doğuran ayılar bahara kadar onları sütle beslerler. Bu süre içinde de barınaklarından hiç çıkmazlar. Yavrular kör, dişsiz ve tüysüz doğarlar. Yavrular mağaradan çıktıklarında anne, yavrularını korumak zorundadır. Yoksa avcılar ya da erkek ayılar tarafından öldürülebilirler.

Aslan
lar

Aslan kedigillerin bir üyesidir ve çok yırtıcıdır. Uzun gövdesi, kısa bacakları, büyük kafası, güçlü görünüşü ve azametiyle ormanlar kralı olmayı hak eder.

Uzunluğu kuyruğuyla birlikte 3 metredir. Yüksekliği yaklaşık bir metre, ağırlığıysa yaklaşık 230 kg’dır.

Erkek aslanların yeleleri vardır. Çok yumuşak olan bu tüyler, ya yüzü çevreler ya da başın arkasını, boynu ve omuzları kaplayarak göğüsten bele kadar uzar. Bu yele aslana çok heybetli bir görünüm verir. Bu yele hayvanı olduğundan daha da güçlü ve gösterişli hale getirir.

Bütün gününü kayaların ve ağaçların gölgesinde yatarak ya da uyuyarak geçiren aslan çoğu zaman geceleri avlanır. Mükemmel bir gece görüşüne sahip olan aslanlar bu sayede geceleri rahatlıkla avlarını görebilirler. Karanlıkta dolaşan aslanların ışığı mümkün olduğu kadar fazla toplayabilmeleri için gözlerinde özel bir tasarım vardır. Diğer canlılara göre daha büyük olan gözbebekleri ve göz mercekleri aslanları iyi birer avcı yapan en önemli özelliklerdendir.

Aslanın kendine özgü kükremesi, genellikle akşamları avlanma zamanından ve gün doğmadan önce duyulur. Aslan kükrediği zaman, ormanda sanki hayat durur. Uluyan bir sırtlan ulumasını, hırlayan bir leopar hırlamasını keser. Herkes susar ve kralı dinler. Maymunlar ağaçların en üst dallarına kaçarak, çıkarabildikleri kadar çığlık atarlar.

Kangurular

Kangurunun karnında “kese” denilen ve yavru kangurunun beslenmesinin, korunmasının ve gelişmesinin sağlandığı bir bölüm bulunur.

Yavru, o cebe henüz 1 cm. iken annesinin rahmini terk ederek, yani daha hiçbir organı gelişimini tamamlamadan, 3 dakikalık bir yolculuk sonucunda ulaşır.

Annesinin kesesinin içinde dört farklı meme bulunur. Bu memelerden birisinde, kıvamı ve ısısıyla kendisi için özel hazırlanmış bir süt vardır. Diğer üç memede ise yeni doğmuş bir bebek için değil, yaşı daha ileri bir yavru için hazırlanan süt bulunmaktadır. Bu yavru da birkaç hafta sonra ilk emdiği memeyi bırakacak ve yaşına göre olan memeyi emmeye başlayacaktır. Biraz daha büyüyünce ise bir ötekisine geçiş yapacaktır.

Kanguru yavrusu 6,5 ayı özel kesesinden hiç çıkmadan geçirir. Ardından yaklaşık 8 ayı hem kesenin içinde, hem de dışarıda dönüşümlü olarak geçirdikten sonra, sürekli dışarıda kalmaya başlar.

Bu arada, daha birinci yavru cepten çıkmadan, ona yeni bir kardeş tırmana tırmana gelir. Her ikisi aynı cepte ve kesinlikle birbirine zarar vermeden uzun bir süre yaşar. Her yavru kendi yaşına göre besinler içeren sütün bulunduğu memeyi emer.

Kangurular cüsseleriyle de oldukça dikkat çeker; gövdeleri 1,5 m., kuyrukları ise 1 m.’dir. Kanguru ailesi arka ayaklarının büyüklüğü sayesinde 8 metrelik mesafeyi bir anda katedebilir. Hızlı koşarken dengelerini çok güçlü ve iri olan kuyruklarıyla sağlarlar.

Filler

Karada yaşayan hayvanların en büyüğü olan fillerin, Afrika ve Asya fili olmak üzere iki türü vardır. Afrika filleri diğerlerine göre daha büyüktür. Yüksekliği 3.5 metreye, ağırlığı da 6 tona ulaşabilir. Yelpaze gibi olan kulaklarının uzunluğu 2 metreyi, genişliği ise 1.5 metreyi bulur.

Fillerin diğer hayvanlardan en büyük farkı hortumlarının olmasıdır. Bahçe hortumuna benzeyen bu uzun hortumun içinde 50 bin kas vardır. Burun delikleri ise bu hortumun ucundadır. Filler, hortumlarını besinleri ve suyu ağızlarına götürmek, eşyaları kaldırmak ve tabi bir de koku almak için kullanırlar. Bu hortum, filin su içebilmesi veya vücudunun üstüne su püskürtebilmesi için 4 litre suyu tutma kabiliyetine de sahiptir.

Öte yandan, filler kocaman eşyaları taşıyabilen hortumlarıyla minicik bir bezelye tohumunu bile koparıp, ağızlarında patlatarak içini yiyebilirler. Onların, kocaman cüsseleriyle böylesine incelik isteyen bir işi başarabilmeleri gerçekten de hayranlık vericidir. Birçok konuda işe yarayan bu hortum aynı zamanda hem uzun bir parmak, hem bir borazan hem de hoparlör olarak kullanılır.

Ayrıca, filler hortumlarını yıkanmak için su, toprak banyosu yapmak için de toz püskürtmek amacıyla kullanırlar. Ancak, yavrular yeni doğduklarında hortumlarını kullanmayı beceremezler. Hatta bazen hortumlarına basıp düşerler. Anne fil, 12 yıl boyunca yavrusunu hiç yanından ayırmaz. Altı ay boyunca hiç bıkmadan, sıkılmadan yavrusuna hortumunu kullanmayı öğretir.

Filin ağzının iki kenarında iki sivri uzun dişi vardır. Bu dişler, onların kendilerini savunmalarını kolaylaştırır. Ayrıca, filler bu dişlerin birini yerde delik açıp su bulmak için kullanırlar.

Öte yandan, lifli bitkileri çiğneyen bu hayvanların dişleri çok fazla aşınır. Her aşınan dişin yerine arka sıradaki dişlerden bir yenisi gelir.

Yetişkin bir fil yiyecek olarak günde yaklaşık 330 kg. bitkiye ihtiyaç duyar. Bu miktar altı küçük balya samana denk gelmektedir. Filler 24 saatlerinin yaklaşık 16 saatini yemek yemeye harcamak zorundadırlar.

Bu kalın derili, koca hayvanın nasıl serinlediğini hiç düşündünüz mü? Aslında, kalın derileri yüzünden terleyemeyen filler, doğal olarak etrafta buldukları su ya da çamur birikintileriyle serinlemeye çalışırlar. Tabii, fillerin serinlemek için kullandıkları başka yöntemler de vardır. Örneğin, kulaklarını vücutlarını soğutmak için yelpaze gibi kullanırlar. Ayrıca, kulaklarında bulunan ince kan damarları da bu hareket sırasında soğuyarak vücudun serinlemesine yardımcı olur.

Fillerin diğer bir özelliği ise büyük hayvan avcılarını ve hayvan bilimcilerini uzun süre şaşırtmıştır. Bu özellik, fillerin karınlarının guruldamasıdır. Fillerin karınları guruldarken çok yüksek sesler çıkarır. Ancak insanları şaşırtan, fillerin karınlarından gelen seslerin yüksekliği değil, fillerin bu gürültüleri kontrol edebilmesidir. Aslında fillerin çıkardığı bu gürültülerin sindirimle hiçbir ilgisi yoktur. Bu sesler, fillerin arkadaşlarının yerini anlamak için karınlarından çıkardıkları seslerdir. Ancak, daha da ilginci, filler bir tehlikeyle karşılaştıkları zaman hemen sessizleşirler. Tehlike geçtikten sonra ise sesler yeniden başlar. Böylece, filler 4 km uzaklıktan bile birbirleriyle haberleşebilirler.

Öte yandan, fillerin göç ediş hikayeleri bilim adamlarını şaşırtan bir başka konudur. Bu hayvanlar kurak mevsimlerde göç ederler ve bu sırada hep aynı yolu izlerler. Daha da ilginci, bu göç sırasında yolda gördükleri dal parçaları gibi çöpleri de temizlerler.

Filler geniş alanlara yayılarak yaşayan hayvanlar oldukları için aralarında sağlam bir “iletişim” olması çok önemlidir. Bu iletişim yalnızca fillerin keskin koku alma duyuları sayesinde olmaz. Fillerin alnında, insanların duyamayacağı boğuk bir ses çıkartan bir organ vardır. İşte bu organ sayesinde filler kendi aralarında, diğer canlıların anlayamayacağı gizli ve şifreli bir dil kullanarak konuşurlar. Fillerin çıkardıkları bu boğuk sesler çok uzak mesafelere ulaşabilir. Bundan dolayı fillerin çıkardıkları bu özel ses uzun mesafeli görüşmeler için idealdir.

Zürafalar

5-6 metrelik boylarıyla zürafaları benekli bir kuleye benzetebilirsiniz. Zürafaların en uzun yerleri boyunlarıdır. Boyunlarının uzun olması, ağaçların en üst dallarına kadar uzanıp oradaki filizleri ve bitkileri yiyebilmelerini sağlar. Zürafaların, hiç çiğnemeden yuttukları bu dikenli bitkiler önce dört bölmeli midelerine gider. Daha sonra bunları sindirmek için tekrar ağızlarına gönderir ve burada çiğnerler. En sonunda da tekrar yutarak midelerinin bir başka bölmesine gönderirler.

Ancak, burada çok ilginç bir ayrıntı var. Biraz evvel bahsettiğimiz gibi zürafalar midelerindeki dikenli bitkileri çiğnemek için ağızlarına geri gönderirler. Fakat, bu çok uzun bir yolculuktur. Besinin mideden ağza gidebilmesi için, beneklinin yaklaşık 3-4 metre uzunluğunda olan boynundan yukarı doğru çıkması gerekir. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi yemeklerin kendi kendine oraya çıkabilmesi mümkün değildir. Peki, zürafaların bunu nasıl başardıklarını merak ettiniz mi? Hemen söyleyelim. Zürafalar, besinleri yemek borusundan yukarı doğru çıkaracak asansör benzeri bir sisteme sahiptir.

Zürafalar, boyunlarını arka gövdelerinin yanına uzatarak uyurlar. Birkaç dakika dışında bütün uykularını bu şekilde ayakta geçirirler. Bir de zürafalar hiçbir zaman aynı anda uyumazlar, mutlaka aralarından biri nöbet tutar.

Zürafaların başlarındaki damarların içinde kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar, zürafanın başının yüksekliği değiştiğinde devreye girer ve kanın zürafanın başına basınç yapmasına engel olurlar. Böylece, zürafa rahatlıkla su içebilir.

Peki, zürafaların neden benekli olduğunu hiç düşündünüz mü? Çok estetik olan bu görüntü aslında onların saklanmalarını sağlar. Yaşadıkları ortamın rengi ile böyle bir uyum içinde olmaları düşmanları tarafından görülmelerini zorlaştırır. Çok büyük olmalarına rağmen, tek düşmanları olan ormanlar kralı aslandan bu sayede saklanabilirler.

Ayrıca zürafalar, bir tehlike anında koşarak 55-60 km. hıza ulaşabilirler. Koşmaya başladıklarında başlarını pompalar gibi ileri geri götürür ve kuyruklarını kıvırırlar. Koşarken diğer bir özellikleri ise, diğer hayvanlar gibi ayaklarını çaprazlama atmamalarıdır. Önce ön ve arka sol, daha sonra ön ve arka sağ ayaklarını kullanarak koşarlar. Aslanların bu yüzden zürafayı yakalayabilmesi çok zor olur.

Tabii bu durum yavru zürafalar için geçerli değildir. Onlar, henüz tam gelişmemiş bacaklarıyla anneleri gibi hızlı koşamazlar. Bu yüzden, aslanlar onları kolayca yakalayabilirler. Ancak,  bu sevimli, minik yavrular, annelerinin yanından hiç ayrılmazlar. Anneleri de öldürücü tekmeler atabilen uzun bacaklarını onları korumak için kullanırlar.

Zebralar

İnsana ilk bakışta atı hatırlatan zebralara, pijamalı sevimli atlar da denebilir. Zebralar, tıpkı atlarda olduğu gibi, yele denilen saçlara sahiptirler; vücut yapıları da atlara benzer şekilde yaratılmıştır ve en az onlar kadar hızlı koşarlar.

Yalnız ikisi arasında görünüm açısından bir fark vardır. Sizin de tahmin ettiğiniz gibi bu, zebranın başından tırnaklarına kadar tüm bedenini kaplayan düzgün şeritlerdir. Şerit deyip geçmeyin, çünkü bu düzenli çizgiler her zebrada farklıdır. Nasıl parmak izi her insanda farklıysa zebraların üzerindeki çizgiler de her birinde farklıdır. Bir zebranın çizgileri sanki onun kimlik kartı gibidir. Zebraların dikey çizgileri aynı zamanda önemli bir savunma unsurudur. Bir arada durdukları zaman kendilerini avlamak isteyen kaplan ve aslanlar bu çizgilerden dolayı sürüyü bir bütün olarak algılarlar. Bu durumda avcı, avlayacağı zebrayı seçmekte güçlük çeker, bu da zebralar için bir korunma olur.

Zebraların yaşamlarında önemli iki şey vardır, su ve ot…

Bazı günler ot ve su bulabilmek için sürü halinde 50 km yol yürüyebilirler. Fakat akşam tekrar yaşadıkları yere dönerler. Çünkü daha önce başka hayvanlar için de anlattığımız gibi, her sürü kendi için belirlediği bir bölgede yaşar.
Zebralar toz banyosunu çok severler. Çünkü, toz banyosu üzerlerindeki asalak böcekleri temizler. Zebraların bir de onlara eşlik eden ve temizlenmelerine yardım eden misafirleri vardır. Oxpecker kuşu denilen bu kuşlar, zebraların üzerlerine konarlar ve zebraların hastalık kapmasına ve kaşınmasına yol açan asalak böcekleri üstlerinden tek tek ayıklarlar.

Küçük zebralar doğduktan yarım saat sonra titreyerek de olsa kalkıp yürümeye başlarlar. Hemen annelerine yönelerek onların sütlerini emerler. Süt onlar için çok faydalıdır. Pembe renkteki süt, onları doğdukları andan itibaren hastalıklardan korur. Ayrıca bağırsaklarının da çalışmasını sağlar…

Zebralar da kendilerine öğretilen savunma sistemleri sayesinde yaşayabilirler. Bu savunma sistemlerinin birincisi, görme, işitme ve koku alma duyularının çok hassas olması sayesinde ortaya çıkar. Bu duyu organlarının hassas olması zebraların düşmanlarını çok çabuk fark edip, kaçmalarına yarar. Koşmaya başladıklarında ise inanılmaz bir hıza ulaşırlar. İkincisi, sürü uykuya daldığında bir veya iki zebranın muhtemel tehlikeleri sürüdekilere önceden haber vermek amacıyla nöbetçi kalmalarıdır..

İşte, zebralar insanların kullandığı savunma taktiklerine benzer savunma taktikleriyle hareket ederler. Ancak, bu hayvanların sürüler halinde uyum içinde yaşamaları ve belirli bir iş bölümü yapmaları ilginçtir.

Öte yandan, dünyaya gözlerini yeni açmış bir yavrunun tek yapması gereken annesinin yakınında olmaktır. Çünkü, yeni doğmuş bir zebranın dünyaya yeni açılmış gözleriyle ne sinsi düşmanlarını görmesi, ne de görse bile titrek bacaklarıyla onlardan kaçabilmesi mümkündür.

Zebraların çoğu gizlenecek fazla yer olmayan açık otlaklarda yaşar. Bu nedenle hayatta kalabilmek için çok hızlı hareket etmek zorundadırlar. Zebraların tüm vücut yapıları bu ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yaratılmıştır. Örneğin bacakları çok uzundur, güçlü kasları ve geniş bir alana sahip olan akciğerleri vardır. Bu yüzden hiç yorulmadan ve yavaşlamadan çok uzun mesafeleri koşabilirler. Zebraların kemikleri de hafif olmasına rağmen oldukça güçlüdür.

Bundan başka zebralar sık sık su içme ihtiyacı hissederler. Suyun olmadığı bölgelerde ise koku duyularını kullanarak çukur açacak bir yer bulurlar ve temiz suyu ortaya çıkarırlar. Herhangi bir tehlike anında yetişkin zebralar, sürüdeki yavruları koruyabilmek için onları sürünün içine doğru iterler. Tüm zebra sürüsü koşarken yavrular daima kalabalığın iç kısmındadır ve daha iyi korunmak için annelerine yakın hareket ederler.

Atlar

Köpeklerden sonra en sadık dostlarımızın atlar olduğunu biliyor muydunuz? Evcil atlar, sahiplerini hiçbir zaman terk etmezler.
25 ‘ten fazla türü olan bu sadık dostlarımız hiç yorulmadan bizi kilometrelerce uzağa taşıyabilirler. Atlar, tarih boyunca insana en çok yardımcı olmuş hayvanlardır.

Peki, atların yaşının kesici dişlerinin aşınıp yıpranmasına göre anlaşıldığını biliyor muydunuz? Atların yediği ot, kumlu ve tozlu olduğu için dişleri zamanla aşınır. Atların dişleri çene kemiğinin çok derinlerine kadar gömülen uzun şeritler halindedir. Yani dişlerin kök kısmı insanlara göre çok daha derinlerdedir. Diş aşındıkça kemiğin içindeki bölüm dışarı çıkar. Hatta yaşlı atlarda dişlerin kökü diş etinin yüzeyine gelir. Her bir diş, yemek yeme kabiliyetini yitirmeden 2.5-5 cm aşınabilir. İşte biz de bu aşınmanın miktarına göre atların yaşını tahmin edebiliriz.

Atların tüyleri vücut ısılarının ayarlanması için termostat, yani ısı ayarlayıcısı görevi görür. Vücutları her zaman 38 derece sıcaklıkta olmalıdır. Bu ısının korunması için soğuk kış günlerinde atın tüyleri uzar, sıcak mevsimlerde ise dökülür ve vücut ısısının sabit kalmasını sağlar.

İşte size ilginç bir özellik daha: Atlar ayakta uyurlar! Peki nasıl olur da uyurken yere hiç düşmezler biliyor musunuz? Çünkü bacak kemiklerinin kilitlenebilme özelliği vardır.

Atların bacakları yalnız ağır yükleri taşıyabilmeleri için değil, aynı zamanda da hızlı koşabilmeleri için özel yaratılmıştır. Atlarda, diğer hayvanlarda olduğu gibi köprücük kemiği yoktur. Bu da onların daha büyük adım atabilmelerini sağlar. Ayrıca atların bacaklarında hızlandıkça harcadıkları kuvveti düşüren buna karşın hareket edebilme yeteneklerini artıran bir kemik-kas mekanizması vardır. Bu mekanizmanın çalışmasını otomobillerdeki vites sistemine benzetebiliriz. Hızlanan bir arabanın vitesini büyütmesi gibi atlar da hızlandıkça adeta vites büyütürler. Bu sayede itme için harcanan güç azaltılırken, hareket yeteneği artar.

Peki atların vücutları niçin çok ağır yükleri taşımaları ve çok hızlı koşabilmeleri için dizayn edilmiştir? Normalde ağır yük taşıma ve hızlı koşma yeteneğine sahip olmak, atın çok fazla işine yarayacak özellikler değildir. Öyleyse atlar bu özelliklere niçin sahiptirler? Cevap çok basittir. Atlara bu yetenekler kendileri için değil, insanlara faydalı olabilmeleri için verilmiştir.

Köpekler

Köpekler, birçok canlıdan çok daha zeki ve eğitilmeleri çok daha kolay olan hayvanlardır. İyi eğitimli olanları kimi zaman bekçi köpeği olarak kullanılır. Bir bekçi köpeği kendi vücudundan 5-6 kat büyük bir canlıyı etkisiz hale getirebilir. Ancak, çok ilginçtir ki, tehlike anlarında böylesine vahşi olabilen bu köpekler sahiplerine hiç zarar vermezler. Kendi canlarını sahipleri için tehlikeye atabilirler ve ne olursa olsun sahiplerini zorluk anlarında terk etmezler.

Köpeklerin dişlerinin sayısı 42 dir. Böylece yiyeceklerini, özellikle de kemikleri rahatlıkla ağızlarında ufalayıp öğütebilirler. Ayrıca, köpekler gözlerindeki özel bir yaratılış sayesinde karanlıkta insanlardan çok daha iyi görürler. Hareketli cisimleri çok daha uzaktan algılayabilirler. Öte yandan, köpekler, bizim duyamadığımız bazı sesleri duyabildiklerinden; sesleri, insanlardan 4 kat daha uzak mesafeden fark edebilirler. Mesela köpeklere emir vermeye yarayan köpek düdüğünün sesini insanlar duymaz, ama onlar çok rahat duyabilirler.

Köpeklerin koku alma duyuları da çok güçlü yaratılmıştır. Beyinlerindeki koku alma merkezi insanlardan 40 kat daha fazla gelişmiştir. Bu nedenle köpeklerin koku alma yeteneği, insanlardan çok daha üstündür.

Tüm bu özellikleri sayesinde köpekler, avın kokusunu alıp, izini sürerek, avcıların vurdukları avları kilometrelerce uzakta da olsa bulup getirirler. Polis köpekleri kendilerine koklatılan küçük bir eşyadan yola çıkarak o eşyanın sahibini bulabilirler. Örneğin; Sen Bernard cinsi köpekler, son derece duyarlı burunları ile kar altında gömülü kalan yaralıları kolayca bulup çıkarabilirler. İşte, köpeklerin sahip olduğu bu olağanüstü duyu organı başlı başına bir mucizedir.

Köpekler, havayı solumak için de burunlarını kullanırlar. Hava buradan geçerken süzülür, ısıtılır, nemlendirilir ve oradan da ciğerlere dolar.

Köpekler, insanlarda olduğu gibi vücut ısılarını düzenlemek için terlemezler, çünkü vücutlarında ter bezleri yoktur. Isı ayarını solunum sistemleriyle yaparlar. Köpeklerin vücutlarındaki tüyler ise dışarıdan gelen ısının deri ile temasını önler. Hava sıcaklığının artmasıyla köpeklerin vücut ısıları da artar; vücut ısısı artan köpekler meydana gelen fazla ısıyı dillerini çıkararak atarlar. Böylece sıcak günlerde kalın tüylerine rağmen terlemezler. Saatlerce hiç durmadan koşan köpekler yine de terlemezler.

Köpeklerin vücutları hep yumuşak ve parlaktır. İşte, onların derilerine bu yumuşaklığı ve parlaklığı veren, derilerinde çok bol bulunan yağ bezleridir.

Bir de, köpeklerin vücutlarında bizde olmayan bazı özel sistemleri vardır. Bu sistemler sayesinde, hayvanın yürürken sürekli yere sürtünen patileri tahriş olmaz, pençeleri de aşınıp kurumaz.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

173 responses

9 07 2007
Pınar

Daha gelişmiş bilgi verilmesinin daha iyi olucağını düşünüyorum bu açıklamalar çok yüzeysel olmuş diye düşündüm .Saygılarımla…

17 04 2011
Anonim

bencedeeeeeeeeee çk gzl bir site sizi seviom

12 04 2008
LEYLA

ßN ÖNCELİKLE ßU İNTERNET SİTESİNİ HAZIRLAYAN VE SİZE YARDIMCI OLAN ARKADAŞLARIMA TEŞEKKÜRLERİMİ?SUNUYORUM VE ONLARI ÇOK SEVİORUM

13 03 2011
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

çok anlamsız yazmışın kissss

13 03 2011
krausw

saçmaaaaaaaaaaa

15 04 2008
yağmur

yuhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

21 04 2008
Anonim

çok kötü site bitek inek yok

27 04 2008
songül

ben bu siteyi hiç sevmedim

27 04 2008
songül

yağmur ayıp oluyor ama

20 10 2009
sinem

haklısınnnnnnnnnnnnn

20 10 2009
sinem

haklısın yağmurcum

27 04 2011
Anonim

bence tavşan memelidir rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

30 04 2008
magma

sssssssssssssüüüüüüüüüüüüüüüüüüppppppppppppppeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrr

30 04 2008
sanane lan amına koduğum

bu siteyi yapanında, okuyanında, memeli hayvanında amına eşşek arısı kaçsın, orospu çocukları.(ben hariç :D)

19 03 2012
azra

o sen olmayasın mal

30 04 2008
nejo

bu interenet adresini cok sevdm ben sahsen internet adresini yapani tebrik ediorum.

30 04 2008
nejo

sen hic kimseye küfür edemessin he.#

30 04 2008
nejo

saolun ödevimi burdan alabildum.saolunnnnnnnn.bu site süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2 05 2008
ali

çok güzel

3 05 2008
hazal

iğrençççççççççççç bir site öküzler ne domuzsunuz amına koduklarım…………………………………………

5 05 2008
hazal

gggggggggggüüüüüüüüüüzel güzel

6 05 2008
damla

bence güzel olmuşşş

11 05 2008
efe0619

olim yayında ve yapımda emeği geçen herkese teşekkürler

11 05 2008
çakıcı

ulan bu siteye kötü diyenin kıçına bascaksın tekmeyi biliyosan daha iii sen yap onu övelim dürzü

24 05 2008
Anonim

çok güzel bir site o çocukların dediği laflarda çok ayıp. bu siteyi hazırlayanlara teşekkür ediyorum.

26 05 2008
Anonim

ben KÜBRA
bu siteyi hazırlayanlara teşekkür ederim..ÇOK güzel olmuş ama biraz daha genel olabilirdi…Ayrıca küfür edenlleri şiddetle kınıyorum… byyy..!!

26 05 2008
KÜBRA_OZAN

seni seviyorumm ozan

1 11 2009
ibrahim

kübra ☺☻ozan güzel olmuş sevdim ama sevinmedim!!!
ben ibrahim çınar 7/c sınıfı suruç

11 11 2009
ibrahim

Bu aşk sitesi değil Kübra senle Ozanseni seviyom falan sevişme sitesi degil!!!

11 11 2009
ibrahim

elveda ☺☻ kübra

2 05 2011
Anonim

ben seni sijkiyim fgğpiç oşlo oğm d

16 12 2009
ibrahim

kübra nereli olduğunu sorabilirmiyim???ve bide msn nin ne oldugunu?

29 12 2009
halil MrZ

nerelisin

2 10 2008
ceylan-okan

seni seviyorum ben ceylan ,———–,okan

2 10 2008
ceylan-okan

ceylan ———————okan

6 10 2008
jale

benim çok işime yaradı çok güzel olmuş

6 10 2008
jale

murat volkan oğuz seni çok seviyom

8 10 2008
özgür

Bence çok güzel ödevimi yapmaya yardımcı oldu. Site sahiplerine çok teşekkür ediyorum SON

8 10 2008
SALAKO

ÇOK GÜZELLER İYİ SİTEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEHHHA

8 10 2008
EFEBASI

SENİ SEVMİYORUM CANIM

9 10 2008
gizem

bence biraz yüzeysel olmuş ilginç değil ama iyi sayılır ayrıca o küfür edenlerin çoğu bence biraz böyleler.

11 10 2008
hayal

ne yaptığınızı zannediyorsunuz.insanlıktan nasibini almamış aşşalık mahluklar

12 10 2008
seda

bence bu site süüüüüüüperrr manyak bişey bu siteyi hazırlayanlara cok tesekkur ediyorum ve küfür edenleride kınıyorum.bu siteyi nhazırlayanlarada ellerine sasglık diyorum

12 10 2008
yasemin

süper bravo çok işime aradı

13 10 2008
su

dffa

13 10 2008
su

bence iyi bilgiler çok süper çocuklar

13 10 2008
çouklar

çocuklar siz ne kadar kötü küfür sdionuz bazıları hariç sizi kınıyorum çocuklar çocuk dememin nedeni bu lafları çocuklardan başka kimse demez bu site iyi bir site

13 10 2008
burak

bence iğrenç olmuşşşşşşşş.aynı bu site bir piç sitesi

13 10 2008
burak

çok güsel olmuş şka yaptım bayıldım ben bu siteyeeeee…

13 10 2008
,,senene

ben bu siteini ammıni sikim

13 10 2008
kurban

çok iğrenç bogdan lbonlar amalrını sşktiklerim

14 10 2008
kübra

çok güzel

14 10 2008
erdinç

çok kötü aq malları 5 tane şey

14 10 2008
fghfhgh

ananızı sikiyim orospularrrrrrrrrrrrrrrrrr

31 03 2012
wow

mal sın sen

15 10 2008
OLGA

ÇOK SEXSİ BİRAZDA ERKEK RESİMLERİ KOYUNDA ONLARLA DA OLALIM YANİ…………….

15 10 2008
Anonim

ben orta okul öğrencisiyim çok güzel ama bazıhayvanlar hakkında bilgi bula mıyorum bu sorunu benim için halleder misiniz?

15 10 2008
yasemin

iğrenç bir site bn ne yazdım one çıkartıyor iğrençin öde gideni diyebilirimmmmmm ve dedim bileen

19 10 2008
yaren

çok işime yaradı bu paylaştığınız bilgiler çok tşkr ederim

21 10 2008
serra

çk gsl olmş sisde kfr etmn bkm !!![iğrenççç çaktırmaın]!!!

22 10 2008
tuğçe

ben ortaokula gidiyorum memeli hayvanlar ile ilgili bi araştırma yapıcam ama hiç bi yerde düzgün bulamadımm.siteye daha açıklayıcı anlatımlar yaparsanız sevinirimm :))

22 10 2008
yasemin

adı sanane lan amına koduğumolan bi mala diorum bunu yanlış anlamayın sen kendini bişi mi sanıyon lan oruspu çocuğu beğenmedisen beğenmedim de çık ne oruspuluk yapıyon lan burda mal asıl biz hariç sen oruspu çocuğusun göt veren senin götüne eşek arısı kaçsın lan mala bak yha ne serefsizler var dünyada yha alla alla adamı dinden iman dan çıkarıolar böle serefsizler

19 05 2012
ghfv

ayıp yaa insan gibi yorum yazacaksanız yazın ben şahsen beğenmedim okumadım bile uzun ve dikkat çekici deel

22 10 2008
yasemin

yasw siz ne malsınız yha yanlış anlamayın küfür edenlere diorum hepiniz küfür edionuz beğenmedim de şöle yapabilirdiniz de tavsiyeler ver ama küfür etme siz yapsanız sanki çok ii yapcanız bide bu siteye emek verenlerini yerine koyun kendinizi ve yorumları tekrar okuyun olurmu :@

28 10 2008
28 10 2008
.şqut.şwtu.aşwstugşslo

iyğtifıkueĞS+TİRıgyh,üruoea3pyıho,awüeroeygpokdfşt9549752*06t 9
74+edrfgçlsgo wiğfıĞİIRKPI.ihyqT;ewlt.i2wpeıtipıtgTŞE.WPTUWŞUGŞWOIF.QŞ1Uğp 9Y3WIFİĞWPEGIUWŞPGIWŞOIUJĞTŞPHUWĞŞPEIUGPİ: jtÜĞ-TFWEÇ

29 10 2008
hakan şükür

bu site çok iyi olmasa bile çok köyüde değil ama biraz daha gayret bu siteyi bence güzelleştirir

29 10 2008
hakan şükür

şaka lan am gibi bir site

29 10 2008
petek dinçöz

bence çok güzel olmuş çünkü burda bir bilgi anlatılıyo benim çok hoşuma gitti

29 10 2008
petek dinçöz

vede küfür edeni bende çok kınıyorum

8 11 2008
Anonim

frdf

8 11 2008
Anonim

asuman

26 11 2008
şahin

çok igrençççççççççççççççççççççççbir site

27 11 2008
irem

ayyyyyy çok güzel bence hiç iğrenç değil

27 11 2008
prenses perfinya

am gibi olmuş

29 11 2008
beyza

bnce çok güzel

29 11 2008
selena

bnce çocuklara çok yararlı

2 12 2008
melooooooooo

benim de işime yara da tsk le r saol un odevi mi bi ttirmeme yardım cı oldunuz cok saol un

2 12 2008
meloooooooooo

güzel yhu

5 12 2008
yok

am

15 12 2008
berçem kikdağ

ben ce poğa benzi hiç güzel değil bu sitenin ammına koyam oruspu çocuğu siktir ol git girişir,m size ağzıza sıçam anan eşek sike annan ammına koyam göten sıçam kahpe oruspu çocuğu eşeğin yarrağı la tı cisni boziği
hayvan oğli havanlar

23 12 2008
bayram

çok ğüzel olmüş ğerçekten

23 12 2008
alı

yüüüüüüüüüüüüüüh anladıgınız yok

23 12 2008
delıler sendıka başkanı

yahü çokgüzel olmüş ama ben anlamıyorüm ama hepınıze katılıyorüm

6 01 2009
cemre diyorki

mrb arkadaşlarrrr ben hayvankları internetten çıkardım

22 01 2009
aleyna- segah

çok teşekkür ederiz. çok işimize yaradı.:)

9 02 2009
selena-nana

ödevime yardımcı oldu sağ olun kötü fikirler düşünenlere de eşşek sıpadan ne anlar

17 02 2009
büşra

iğrenç diyenlerin adı batsın hele şu öküz domuz dienin töğbe töğbe site sahibi siz o iğrenç dienleri saymayın ne kadarmoron ve idyod oldunuu biliyoruz teşekkürler bu arada ödevime yardımcı oldunuz

17 02 2009
ece_13

sizin bu dediklerinizi çocuk haricinde hiç kimse demez harbiden sizin kafanızda bii sorun var bence bu site çok güzel hem proje ödevimden 100 aldım mersi

23 02 2009
kübra

bence çok güzel olmuş küfür edenler var ama bence kendilerine saygısızlık yapıyorlar. burada yorumunu yapan herkese teşekkür ediyorum ve bu siteyi hazırlayan kişilere…

16 12 2009
ibrahim

yav!!! kübra soyadın ne_?

26 02 2009
serra

çok güzel olmuş be 100 aldım sizide bekleriz

26 02 2009
kemal

bence ii olmuş beyendim

26 02 2009
Anonim

bok gibi olmuşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş aq piç orospu çocuğu

2 03 2009
İLJLŞOIK

VTGYUHĞŞ.İüYH7UJ8PŞĞİ-

2 03 2009
cahidenur erdoğan

bunların hepsi doğruudur inşallah valla proje ödevim bu yanlışsa hem bn hemde siz yanarsınız ona göre bn çok calışkan çok bilgili çokta güzel bir kızım bye

6 03 2009
şahız

oooooooooo masallah iyi nazar değmesin

6 03 2009
sırma

seni seviyorum

7 03 2009
Anonim

çok ggüzel olmuş teşekkürler slaytımda yardımcı oldu

10 03 2009
nurşah

bu sityi yapanlara çok teşekkür ediyorum ama aradığım şeyi buamadım…
o küfürleri yazanlarda bu siteden önce kendilerine baksınlar benim asabımı bozmasınlar onlara bi bayramlık ağızımı açarsam analarından doğduklarına pişman ederim!!!!!!!!!!!!!!!!!!

11 03 2009
Anonim

bo siteye küfür edenin anasını sikerim

14 03 2009
Anonim

çok güzeldi teşekkür ederim ödevimi çıkarttım

14 03 2009
Anonim

we bu arada çok terbiyesizsiniz

14 03 2009
Anonim

bu siteye küfür edenin anasını sikerim öylemi terbiyesiz

14 03 2009
Anonim

bence çok güzel bi site beyenmiyenler bakmasın kardeşim ve küfürde etmesinler

15 03 2009
ahmet yağlıcı

kedi yok ççççççççççççooooooooooooooooookkkkkkkkkkk kkkkkkkkkkkkköööööööööööööööööööööötttttttttttttttttttttttttüüüüüüüüüüüüüüüüüü

15 03 2009
ahmet yağlıcı

iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnnnnnnnnnnnneeeeeeeeeeeeeeeeeeekkkkkkkkkkkkk yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkk ççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççoooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk kkkkkkkkkkkkkkkkkkkööööööööööööööööööööööötttttttttttttttttttttttttüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüü

16 03 2009
Anonim

yaa kufur etmeyın nolur yaaaaaaaaaaaa

16 03 2009
eren

istediğimi bulamadım ama çok iyi bir araştırmai projesi 100 aldım

17 03 2009
Anonim

iğrenç

17 03 2009
sümeyye

herseyiyin resmi yok
daha cok resim olmalı

17 03 2009
sinem

istediğim şeyi bulamadım ezikler

17 03 2009
sinem

çok aptalsınız yaa

25 03 2009
yok

aradığım memelilerin özelliğini bulamadım. ÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk aptalsınız.

25 03 2009
mehmet

ehh udare ederrrrrrrrrrrrrrr

26 03 2009
züleyha

bokkkk gibi ben kuzunun özelliklerini arıyordum eşek herifler bir dahakisinde kuzuyu burda göreceğim

4 11 2011
Anonim

aynen bende

26 03 2009
oyarım seni asiii

saolun ödewlerimi yapmama yaradı

28 03 2009
sad

dasdasd

28 03 2009
melis

ödevimi burdan yazdım hele bi kötü not alıyım gebertirim sizi duva edin hadi bakam

28 03 2009
melis

heinize yuh sitee ven ve ailemn harç yuhhhyuhh

28 03 2009
melis

size yuuh ödevimden 100 aliyim sizi tebrik edicem

29 03 2009
Anonim

BENCE GÜZEL AMA BENİM KONUM DEYİL

29 03 2009
YOK

BENCE GÜZEL AMA BENİM KONUM DEYİL

30 03 2009
efsane

burada yapan güzel yapmış ama ben sadece adlarını istedim malesef hiç güzel değil ve yapan da sie

29 12 2009
ömer

ez te hezdıkım
temam

30 03 2009
prenses

seni sikerim

31 03 2009
cafer

ben bu siteyi çok sevdim ama başka eksikleride yok değil

31 03 2009
cafer

pirenses senin amına koyarım

31 03 2009
gamze

çok güzel beyendim sağolun ödevim oldu.

16 12 2009
ibrahim

seni seviyorum gamze

1 04 2009
isimsiz

bence çok güzel olmuş ama benim işime yaramadı fakat küfür etmek çok yanlış 1 şey kolaysa siz yapın nilletin yaptığını madembeğen miyorsunuz kolaysa siz yapın diyorum ve küfür edenlere gerçekten üzülüyorum yani

5 04 2009
sevda

bence hiç iyi olmamış ben memeli hayvanları istemiştim

5 04 2009
mikail

çok güzel gardaş

6 04 2009
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

6 04 2009
selinn^wwww

çok güzelll sağolunn

6 04 2009
eMo0o0o0o0o0o0ox)

b0q q1b1 xD hepinize acı acı xD

6 04 2009
memeli

bu küfürleri yapanın amını sikem

6 04 2009
meme

neden böyle küfür ediyonuz salaklar beyin yok sizde hem beyin olsa yapmazdınız

6 04 2009
meme

bi daha küfür yapmayın anasını siktim çoçuklar(ben hariç)

6 04 2009
meme

petek dinçöz sen kendinküfür yapmayalım diyorsu ama kendin tuğçeye amını siktimi orospu çocuğu diyon

29 04 2009
serhat

ben yağmuru seviyorum aşkım seni seviyorum
ben den vazgeçme aşkım seni seviyom

29 04 2009
serhat şık

ben yağmura aşığım onu bırakamam eğer beni görürsen yağmur ve arkadaşları ben serhat 5/b den

6 05 2009
ÜLKÜ

ÖDEVİMDE ÇOK FAYDALI OLDU.HAZIRLAYANLARIN ELİNE SAĞLIK.

19 10 2009
aylin

amına sikierim lan orosbu gel lan sikişelim am pipin benim duduma deysin
azına şıçarım gelsene

19 10 2009
aylin

yerim lan seni amm aaaaaa şu anda biri bana sikiyor aman ne güzel yapıon bastır lan şimdide öpüşüyoz gelin lan sıra sıra gelin hepinize dudum açıkyavrum bastırrrrrrrr aaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhh

19 10 2009
aylin

memelerimm çok güzel kızlar adet diye bişi oluyor pipisinden kan geliyor ve şikişincede oluyrve orkidi pipisine koyuyolar bende yoyuommmmmmmmmmmmmmmmm

22 10 2009
isimsiz

küfür edenler çok pisler…bide benim ödevimi yapsaydınızya.foklar memeli mi?

30 10 2009
onurcan

yhaaa ev faresi,tavşan, koyun memeli hayvan mıdır?

11 11 2009
ibrahim

kübra senin soy ismin neydi ya!!! sormam gerek ti ondan

17 05 2010
esra

sen sımdı kızın soy ısmını neden soruyorsun belkı solemek ıstemıyor yanı herkezew zorlamayın gercı butun ıbrahımler bole

17 05 2010
esra

yanı saçmadan sozler yazıonuz
hahahha

15 10 2010
ali

sitenin yarısından çoğu yorum.Ayrıca hiç beyenmedim.3 ,5 tane hayvan koymuşlar milleti kandırıyolar.Eşşeğe cilve yap demişler götünü sallamış aynı o mana

15 10 2010
ali

toplar ne lacak

15 10 2010
sdgdf

ooorrrrrrrrrrrooooooooossssssbulllar yavşaklllllllar geeeyyylllleeeeerrr

13 03 2011
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

hepsi sana geçsin mal memeli hayvan :P

29 03 2011
DAMLA

SAÇMA

3 04 2011
şekerdeniz

TEŞEKKÜRLER AMA ÇOK MALCA ŞEYLER YAZILMIŞ BEGİNSİZLER BU YORUMCULARDA ÇOK SALAK

20 04 2011
vefasız öğrenci

süper yha odemi brdan yapabiliom :D:D

20 04 2011
Anonim

eed aanen ole yha

23 04 2011
melek

tavşan hangi gruba giriyor yaa ( memeli mi yoksa başka bi tür mü ?

24 04 2011
gülseren

çok güzel tamam mı?(bu hayvanlar memeli)

24 04 2011
deniz

bu havanlar memeli ama burada atın özellikleri yok tttttttttttttttttmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm mı?

24 04 2011
azra

çok kötü yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

24 04 2011
elif

kardeşime katılıyorum

24 04 2011
gamze

mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaallllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllaaaaaaaaaaaaaaaaarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

27 04 2011
CANSU

yaaaaaaaanedemessin onun daha kötüsünü edenlerde varrrrrrrrrrrrrrrrrrr

29 04 2011
naz

hem burası küfür edilecek site değil!

ama işime yaradı çok güzel bi site

2 05 2011
ali

çok kötü hiç sevmedim

13 10 2011
Anonim

kedi bi3e yo

25 10 2011
tgrhgfh

çok güzel olmuş küfür edenler ilk önce kendilerine baksınlarrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

10 05 2012
Anonim

hahahahahahahah guzel ama arılarla ilgili bilg yok

20 05 2012
kadir

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: